Fázy procesu Sponsorshipu v Austrálii

Proces Sponsorshipu v Austrálii krok za krokom

Je potrebné počítať s tým, že proces získania tohto druhu pracovných víz nie je jednoduchou a rýchlou záležitosťou. Delí sa na tri fázy:

  • Sponsorship

Aby mohla austrálska firma zamestnávať (sponzorovat) zahraničných pracovníkov, musí byť najprv schválené jej “sponzorstvo”. V prvej fáze teda žiada firma o súhlas stať sa sponzorom.

  • Nomination

Zamestnávateľ Ťa musí na pozíciu, ktorú chce obsadiť , tzv. nominovať.

  • Visa application

Až v tomto momente môžeš podať žiadosť o víza.

Okrem získania súhlasu od imigračného úradu so získaním tzv. Sponsorship (1. fáza procesu) musí zamestnávateľ nominovať (2. fáza) svojho potenciálneho budúceho zamestnanca na konkrétnu pozíciu. Táto pozícia musí byť na tzv. CSOL liste (Consolidated Skilled Occupations list), čo je zoznam obsahujúci pracovné pozície pre tento druh víz.

V prípade, ak sa požadovaná pozícia na zozname nenachádza, môže sa zamestnávateľ pokúsiť uzavrieť s austrálskou vládou osobitnú dohodu, tzv. Labour Agreement. V rámci nominácie musí zamestnávateľ dokázať, že na danú pozíciu nemohol obsadiť nikoho z radov austrálskych zamestnancov.

Rovnako musí zahraničnému zamestnancovi garantovať, že nebude pracovať za horších podmienok, než za ktorých by na rovnakej pozícii pracoval Austrálčan - hlavne čo sa týka otázky platu. Výška platu by mala byť pre zahraničného zamestnanca rovnaká alebo vyššia, ako by bola pre Austrálčana, a mala by zodpovedať sume, ktorá sa pre túto pozíciu zvyčajne udeľuje (aktuálne je to okolo $ 55.000 AUD ročne, v niektorých odboroch ako napr. IT čiastky sú to aj vyššie čiastky). Takto je zabezpečené, že sa nebude zamestnávať lacná pracovná sila zo zahraničia.

V rámci poslednej 3. fázy Visa application odosiela žiadateľ svoju vízovú žiadosť a v tej je potrebné preukázať požadované schopnosti a kvalifikáciu. V niektorých prípadoch je lepšie doložiť dlhšiu prax v odbore ako kvalifikáciu. Pri niektorých pozíciách (Trade occupations) je potrebné preukázať svoje zručnosti prostredníctvom tzv. Skills assesments. (poznámka - pozícia "Chef", "Cook", "Restaurant Manager" by nemali byť vrámci tzv. Fast food reštaurácií).

Okrem praxe a kvalifikácie musia byť splnené jazykové požiadavky a dostatočná úroveň angličtiny. Preukázať to možno niekoľkými spôsobmi - napr. prostredníctvom certifikátu zo skúšky IELTS s výsledným skóre aspoň 5.0 alebo certifikátom CAE s výsledným skóre aspoň 154. Ďalšími požiadavkami môžu byť napr. výpis z trestného registra, zdravotná prehliadka a pod.

Žiadosti sa odosielajú online a za každú časť (Sponsorship, Nomination, Visa application) sa platí poplatok austrálskemu imigračnému úradu.

Do žiadosti sa môžu uviesť aj deti a de facto partneri hlavného žiadateľa.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím