Práca na farmách

Chceš pracovať na farme v Austrálii?

Špecifickou kategóriou študentských prác sú práce na farmách, najmä pomoc pri zbere. Na austrálskych farmách je možné pracovať v relatívne rozmanitých odvetviach.

Práca na farme v Austrálii Ti spravidla prinesie možnosť spoznať sa s obrovským množstvom ľudí zo všetkých častí sveta, pretože na jednotlivých farmách pracujú spravidla ľudia všetkých národností i veku (nie je napr. výnimkou, že okrem študentov sa tu stretneš aj s ľuďmi na dôchodku, ktorí si touto cestou privyrábajú k svojej penzii či ľudí stredného veku, ktorí prekladajú cestovanie po Austrálii krátkymi zastávakami na farmách, aby si zarobili peniaze na ďalšie cesty). Môžeš tak získať priateľov z rôznych kútov sveta a dozvedieť sa mnoho zaujímavého o ich živote, kultúre atď.

Pre trhanie ovocia potrebuješ byť relatívne fyzicky fit, pretože práca môže byť fyzicky náročná. Záleží na druhu ovocia, u niektorých druhov môže byť súčasťou aj trhanie ovocia z vysokých rebríkov (napr. pomaranče), u niektorých druhov budeš naopak celý deň sedieť alebo kľačať na zemi (napr. trhanie jahôd). Súčasťou práce môže tiež byť prenášanie pomerne ťažkých košov či liesok s ovocím či zeleninou.

Sběr jablek v Austrálii

Na austrálskych farmách je možné pracovať v relatívne rozmanitých odvetviach. Ak už máš nejaké skúsenosti s podobnými prácami (napr. riadenie traktora), nájdeš prácu takmer vždy. V prípade, že nemáš skúsenosti, máš možnosť získať prácu:

  • pri trhaní ovocia tzv. "fruit picking", kde budeš spravidla platený podľa množstva natrhaného ovocia
  • na spracovateľských linkách, kde je väčšinou hodinová mzda (obvykle okolo $ 18 AUD na hodinu)

Kde môžem hľadať prácu?

Pre zaistenie tohto druhu práce je možné využiť webové stránky austrálskej vlády: www.harvesttrail.gov.au, prípadne bezplatné telefónne linky 1800 062 332. Na tejto linke môžeš tiež požiadať o zaslanie informačnej brožúry, kde nájdeš všetky informácie, aké práce sú dostupné v tej ktorej časti Austrálie a v ktorom ročnom období.

Kde sa na farme ubytujem?

Pokiaľ máš svoj vlastný stan, nebude spravidla problém sa ubytovať v niektorom z kempov, ktoré sú pri väčšine fariem. Ak nemáš vlastný stan, na väčšine fariem možno bývať v maringotkách (cabins), ubytovanie býva celkom lacné ($ 40-80 AUD za týždeň), ale ubytovanie v cabins je spravidla vzhľadom k obmedzenej kapacite potrebné zarezervovať dopredu.

Aké sú nevýhody práce na farmách?

Práca na farmách mimo nepopierateľných predností má aj niektoré nevýhody:

  • nie je nikdy príliš dopredu známy presný termín zahájenia prác, keďže práca (termín zberu) je veľmi ovplyvnený počasím,
  • musíš počítať s tým, že v prípade zlého počasia (napr. dažďa) budú práce prerušené a ak si platený podľa počtu zozbieraného ovocia, budeš v týchto dňoch bez práce a teda aj bez zárobku

Naše tipy, ktoré pri práci na farme určite oceníš:

  • Ak máš možnosť, je dobré si zistiť o konkrétnej farme referencie, pretože podmienky na rôznych farmách sa môžu výrazne líšiť (napr. vysoké alebo nízke stromy u toho istého ovocia môžu výrazne ovplyvniť, ako rýchlo je možné ovocie zozbierať a v konečnom dôsledku aj Tvoj zárobok)
  • Úroda na začiatku či konci obdobia daného ovocia znamená spravidla trošku horšie podmienky pre zárobok než uprostred sezóny, kedy sa zberá úroda s najviac ovocím, najlepšie "trhateľné" stromy atď. Avšak na niektorých žiadaných farmách je potrebné pracovať už od začiatku sezóny za horšie zárobky, aby si potom dostal možnosť pracovať v hlavnej sezóne.
  • Ak si chceš zaistiť zárobok aj v dňoch zlého počasia, skús si zaistiť prácu na spracovateľských linkách (napr. triedenie či balenie ovocia), kde je spravidla práca aj v daždivých dňoch.

Sběr jablek v Austrálii

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím