Canberra

Canberra - Australian Capital Territory

Canberra predstavuje samostatný štát, resp. teritórium - Australian Capital Territory, obklopené štátom Nový Južný Wales. Canberra je vzdialená približne 280 km na juhovýchod od Sydney a 660 km od Melbourne. Podnebie v Canberre je vďaka svojej lokalite, relatívne vzdialenej od mora, známe veľmi horúcimi a suchými letami a veľmi chladnou zimou.

História

Územie Canberry ako hlavného mesta bolo austrálskou vládou vybrané v roku 1908. Po tom, kedy o štatút hlavného mesta súperili dve, vtedy najvýznamnejšie mestá, Sydney a Melbourne, bolo rozhodnuté o založení hlavného mesta približne na polovici cesty medzi týmito dvoma mestami.

V roku 1911 zakúpila vláda pozemky pre hlavné mesto a vyhlásila medzinárodnú súťaž o budúcu podobu mesta. Túto súťaž vyhral americký architekt W. B. Griffin a tak mohol byť v roku 1913 položený na Capital Hill základný kameň pre výstavbu hlavného mesta Austrálie.

Hlavná myšlienka víťazného architektonického návrhu bola celková symetria budúceho mesta s tým, že mesto bude rozdelené jazerom na dve hlavné častí: vládnu časť a verejnú časť. Názov Canberra vznikol pravdepodobne z aborigínskeho termínu pre miesto stretnutia.

 

Turisticky zaujímavé miesta Canberry

Stará budova Parlamentu - Old Parliament House

V roku 1927 bola otvorená stará budova parlamentu, ktorá bola využívaná pre zasadnutia až do roku 1988, teraz sa tu konajú najrôznejšie výstavy. Budovu je možné si prezrieť počas organizovanej prehliadky, prehliadky sú zadarmo niekoľkokrát denne, viac informácií tu.

Nový parlament bol otvorený v roku 1988 a nahradil starú budovu. Budova nového parlamentu bola navrhnutá tak, aby nenarušila geometriu pôvodného plánu mesta, jej steny sú presne rovnobežné so stranami pôvodného parlamentu. Budova parlamentu predstavuje veľkolepé dielo, napr. na túto stavbu bolo použitých 25-krát viac betónu, než koľko bolo potrebných na stavbu Sydney Opera House, veľká časť budovy je pod zemou.

Parlament je z veľkej časti otvorený verejnosti, môžete si pozrieť vonkajšiu mozaiku na nádvorí či tapisérie a výšivky zdobiace interiér. Nový parlament je rovnako možné zadarmo navštíviť počas prehliadok pre verejnosť, prípadne navštíviť rokovania parlamentu (túto návštevu je však nutné si rezervovať vopred). Môžete sa pozrieť aj na strechu parlamentu, na plošinu, kde je umiestnená zďaleka viditeľná vlajka (s rozmermi 13m x 6,5). Viac o možnostiach navštíviť parlament nájdete tu.

 

Jezero Burley Griffin

Jazero vzniklo v roku 1963 prehradením rieky Molonglo a tvorí centrum Canberry, presne podľa plánov architekta W.B. Griffina.

Jazero je 11 km dlhé a via ako 1km široké v najširšom mieste. Uprostred jazera je vodotrysk kapitána Cooka (otvorený v roku 1970 pri 200. výročí pristátia kapitána Cooka v Austrálii), ktorý vystrekuje až 147m vysoký stĺpec vody, pri špeciálnych príležitostiach je vodotrysk doplnený o svetelné efekty.

Na brehu jazera je viacero turisticky zaujímavých budov, napr. Národná galéria, Národné múzeum, Najvyšší súd alebo Národná knižnica Austrálie (pozri ďalej). Jazero má všade aspoň 2m hĺbku (v najhlbšom mieste až 18m), tak aby umožnilo bezproblémové využitie pre rekreačné účely (jazdu na plachetniciach, rybárčenie, prípadne prechádzku na lodičke či pedálovej lodi prenajatej od niektorej zo spoločností ponúkajúcich túto službu).

 

Austrálsky vojnový pamätník (Australian War Memorial) a Anzac Parade

Vo vojnovom pamätníku je možné zhliadnuť zbierku exponátov (obrazov, fotiek a predmetov) približujúcu hrôzy vojny a pripomínajúcu účasť Austrálčanov v mnohých vojnových konfliktoch. Pamätník si môžeš pozrieť počas niektorej z bezplatných prehliadok.
Na vojnový pamätník nadväzuje Anzac Parade, vedúca až k centrálnemu jazeru Burley Griffin. Anzac Parade smeruje presne k parlamentu a umožňuje tak výhľady na obe parlamentné budovy.

Národná galéria Austrálie

Je to galéria, kde nájdeš ako obrazy, tak sochy, fotografie, knihy, keramiku či nábytok a ďalšie úžitkové umenie. V Národnej galérii sa môžeš zoznámiť prostredníctvom vystavených exponátov s aborigénsku kultúrou a životným štýlom, rovnako tak ako s novodobým umením, ázijskou, euro-americkou kultúrou či kultúrou ostrovov Pacifiku.

Stále expozície je možné navštíviť zdarma, na špeciálne expozície sa môžeš pozrieť po zaplatení vstupného. Viac sa môžeš dozvedieť tu.

 

Národné múzeum Austrálie

V múzeu je rad expozícií, ktorých základom je zbierka historických artefaktov. Cieľom je však oboznámiť návštevníkov zábavnou a netradičnou formou ako s históriou, tak aj s rôznymi kultúrami a k ​​tomu je v múzeu inštalovaných množstvo netradičných interaktívnych expozícií, netradičný spôsob výstavy a jedinečné kompozície nútia návštevníkov k zamysleniu. Vstup do múzea je zadarmo, viac sa môžeš dozvedieť v odkaze tu.

Questacon - Austrálske technické múzeum

V tomto technickom múzeu si môžeš sám / sama overiť platnosť prírodných zákonov na mnohých zaujímavých vzdelávacích experimentoch. Múzeum predstavuje a vysvetľuje zábavnou formou fyzikálne zákony a vysvetľuje, ako tieto zákony ovplyvňujú náš bežný život. Viac sa môžete dozvedieť tu.

 

Najvyšší súd Austrálie

Najvyšší súd Austrálie sídli v impozantnej 40 m vysokej budove, postavenej síce najmä zo skla a betónu, však nápadito doplnenej napr. vodopádom pri vstupe a pod. Základom stavby je betón a obrovské sklenené plochy, preto muselo byť navrhnuté špecifické architektonické riešenie, ktoré vydrží aj relatívne veľké výkyvy v zmenách teploty. Zasadnutia najvyššieho súdu, ktoré prebiehajú spravidla 14 dní v mesiaci, sú verejné.

Prírodné zaujímavosti v okolí

V okolí Canberry nájdete tiež množstvo menších národných parkov či rezervácií vhodných pre prechádzky, napr.: mokrade Jerrabomberra, národný park Namadgi alebo prírodnú rezerváciu Tidbinbilla, prípadne sa môžete ísť prejsť do Black Mountains alebo pozdĺž rieky Murrumbidgee.

Austrálská národná botanická záhrada

Národná botanická záhrada sa rozkladá na 90 hektároch a je špecificky zameraná na rastliny Austrálie, zbierka obsahuje viac ako 90 tisíc exemplárov reprezentujúcich viac ako 6 800 druhov!

V záhrade si môžeš prejsť náučné chodníky tématicky zamerané napr. na rastliny používané Aborigénmi, oblasť dažďového pralesa Gulla, skalkové rastliny atď. Záhradu môžeš navštíviť sám / sama, prípadne sa zdarma zúčastniť niektorej z prechádzok so sprievodcom (o 11.00 a 14.00).

Viac informácií o botanickej záhrade tu, na týchto stránkach je tiež databáza všetkých doposiaľ objavených austrálskych rastlín, doplnená o zaujímavé informácie, často aj fotografie.

 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím